Майже третина населення України – пенсіонери. Цей життєвий період одні називають похилим віком, другі – поважним віком, інші – золотим віком. Та до кожного з нас прийде такий період: до когось вже прийшов, у інших він ще попереду.

Для пенсіонерів західного зарубіжжя цей період пов’язаний з туризмом, творчістю, пізнанням світу. Для наших пенсіонерів – менше туризму, але більше творчості, починаючи з саду, городу, рибалки, шахів і доміно та до занять в бібліотеках з різноманітною літературою: хто читає, а хто і пише.

Сьогодні процес пізнання і розкриття творчих здібностей людини вільної від обов’язкової праці на виробництві вирішується по різному в країнах Європи.

Наприклад, у Німеччині є більше 900 народних університетів, де люди різного віку можуть опанувати нові знання, отримати нову спеціальність та потім влаштуватись на роботу. При цьому такий університет третину свого бюджету заробляє сам, третину виділяє місто і третину держава.

Освіта впродовж життя – символ сучасності. В Україні під цим прапором працюють багато громадських організацій. На сьогодні для вирішення цього питання великий внесок роблять громадські організації Києва, Вінниці, Одеси, Луцька, Полтави, Запоріжжя, Дніпра, Ужгорода, Черкас. Тож практично всі області країни беруть участь в освіті людей поважного віку. Безперервна освіта – це вимога нашого часу.

У нас в Черкасах програму «Освіта впродовж життя – шлях до розвитку громади» освоює Народний університет обласної громадської організації «Академія наукових технологій». Програма включає цикли лекцій із багатьох дисциплін. Адже знання отримані в двадцятому столітті, звідки прийшли наші пенсіонери, відрізняються від тих, що зараз отримують в університетах і коледжах. Підходи сучасного бачення освіти дають можливість скоротити відстань між дідусями, бабусями та їх онуками.

У Народному університеті слухачі отримують знання з історії України, культурології, історії мистецтв, психології та конфліктології, здоров’ї людини, релігієзнавстві, пожежній безпеці, енергозбереженні, соціології, політології, іноземних мов, медійної грамотності, екології, акмеології та андрогогіки. Постійно працюють комп’ютерні курси. По закінченню учбового року (два семестри по три місяці), «вільні студенти» отримують свідоцтва.

Засновник Народного університету – Сергій Інокентійович Мордвінов, кандидат технічних наук, доцент, віддав вищій школі п’ятдесят років свого життя.

Народний університет розпочав свою просвітницьку діяльність у 2014 році. Викладають в неформальному навчальному закладі професори, доценти, викладачі, аспіранти, студенти ЧНУ ім. Б. Хмельницького, ЧДТУ та інших вищих навчальних закладів Черкас. За словами керівника, увесь проект реалізовується на волонтерській ініціативі: викладачі та студенти працюють безоплатно, так само безкоштовно надають приміщення бібліотеки міста.

Ідею такого навчання Сергій Інокентійович запозичив, коли працював у Німеччині. Тоді він відвідував заняття Народного університету міста Дортмунд, що дало змогу безкоштовно удосконалювати  німецьку мову.

У Черкаському Народному університеті найпопулярніший курс – комп’ютерна грамотність. Минулого семестру на цьому курсі навчалося сім груп – це близько 70 осіб. За 4 роки роботи університету комп’ютер освоїли більше 300 осіб. Попри поважний вік студентів (від 50 до 90 років), заняття ніхто не пропускає, а на деякі курси є навіть конкуренція.

Студенти поважного віку зізнаються, що навчання в Народному університеті для них – це шанс бути сучасними, краще розуміти молоде покоління, себе і те, що відбувається в країні.

«Моє життя змінилося на краще. Я відчуваю себе більш близькою до своїх онуків і правнуків, які бажають спілкуватися з сучасною бабусею на зрозумілій їм мові », – зізналася студентка Народного університету  Вікторія Антонівна.

«По-перше, навчання – це моє хобі. По-друге, людина завжди аналізує набуті знання і хоче їх порівняти із думкою оточуючих, та і для онуків нехай це буде прикладом», – каже студентка Народного університету Наталя.

Зі своїм проектом Народного університету, університету для людей золотого віку, Сергій Інокентійович подорожує Україною та виступає на різних заходах. Він сподівається, що Народний університет розвиватиметься й надалі в Черкасах та знайде фінансову підтримку адміністрації міста та благодійників.

Партнерство між «Народним університетом» та благодійною організацією «Від серця до серця» розпочалося в 2018 році. Благодійники беруть активну участь у проведенні дослідження по питанням комунікації людей поважного віку з представниками органів влади. Проект із залучення людей поважного віку до життя громади реалізується також громадською організацією Центр Поділля-Соціум, Вінниця. Він діє за підтримки «Програми сприяння громадський активності «Долучайся!» та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).


Майже п’ять років за гратами: Працівники БО «Від серця до серця» знайшли можливість допомогти колишній ув’язненій повернутися на батьківщину

В Україні 84% людей, які відбули покарання в установах виконання покарань і після звільнення знову вчинили злочин. Часто так трапляється, коли опинившись на волі, людина не може знайти своє місце у суспільстві та реінтегруватися. Відсутність Читати далі…

В Черкаській області проходить конкурс на заміщення посад керівників медичних закладів

Керівник медичного закладу в умовах  сьогодення Основне завдання очільника медичного закладу — досягнення основної мети: зберегти здоров‘я населення. Нові повноваження керівника в процесі реформування системи охорони здоров’я. Процес реформування системи охорони здоров’я передбачає нові умови Читати далі…

На базі організації «Від серця до серця» з 2012 року діє Центр реінтеграції для безпритульних осіб.

З 2004 року організація опікується незахищеними верствами населення, що опинилися у складних життєвих обставинах. Це ВІЛ-позитивні люди, особи, які потерпіли від торгівлі людьми, люди, що звільнилися із місць позбавлення волі, жінки комерційного сексу, жінки, які Читати далі…